توجه:محتوی ممکن است دارای اسکرول افقی باشد

میکرودرم

 

میکرودرم ابریژن روشی برای زیبایی و جوانسازی پوست است. اساس این روش لایه برداری از پوست با استفاده از تکنیکهای مختلف است. همراه با لایه برداری، اثرات پیری پوست کاهش یافته و نمای آن جذاب و زیبا میشود. این روش زیبایی برای تمامی افراد با رنگ پوستهای مختلف، ایمن و موثر است.

امروز میخواهیم میکرودرم ابریژن را به شکل جامع بررسی کنیم. ببینیم این روش چگونه انجام میشود، چه خطراتی دارد و قبل و بعد جلسهی درمانی باید چه اقداماتی انجام دهید. همچنین گریزی به تفاوت بین درمان کلینیکی و غیرکلینیکی (خانگی و آرایشگاهی) این روش زدهایم.

میکرودرم ابریژن چیست؟

میکرودرم ابریژن روشی غیرتهاجمی برای جوانسازی پوست است. در این روش با استفاده از تکنیک های مختلف، لایه ی سطحی پوست شما برداشته میشود. بعد از التیام کامل، لایه ی سطحی جدید زیباتر، یکدست تر و جوانتر به نظر میرسد.

جلسه درمانی برای صورت بین ۳۰ تا ۴۰ دقیقه و برای گردن حدود ۲۰ دقیقه زمان میبرد. در طول جلسه ی درمانی دردی نخواهید داشت و نیازی به استفاده از داروی بیحسی نیست. بعد از درمان ممکن است کمی تورم یا احساسی مشابه آفتاب سوختگی داشته باشید که طی چند روز تخفیف یافته و برطرف میشود.

برای رسیدن به بهترین نتایج جوانسازی، بین ۵ تا ۱۶ جلسه درمانی نیاز است. این جلسات بسته به جنس پوست شما به صورت ماهانه یا هر دو ماه یک بار است. فواصل بین جلسات درمانی به اهداف، دلیل درمان و همچنین نوع پوست شما بستگی دارد .نتایج جوانسازی این روش دائمی نیست و نیاز به تمدید دارد.

میکرودرم ابریژن برای اولین بار در سال ۱۹۹۶ مورد تایید سازمان FDA قرار گرفت. از آن زمان تا به حال، صدها ابزار مختلف برای این روش درمانی ساخته شده اند .برای همین راه های مختلفی برای انجام میکرودرم ابریژن وجود دارد که در ادامه برخی از آنها را معرفی کردهایم:

  (Dimond-tip Handpiece)دستی نوک الماسی

دستی نوک الماسی ابزاری برای لایه برداری و انجام میکرودرم ابریژن است. این وسیله به شکلی طراحی شده که با ملایمت سلولهای مردهی و لایه شاخی پوست را جدا کند. همزمان با این کار ،سلولهای کنده شده به درون دستی، مکیده میشوند.

کریستال میکرودرم ابریژن

در این روش از دستی ویژهای استفاده میشود که همزمان با حرکت و مالش پوست، کریستالهای بسیاری ظریفی را روی پوست میریزد. مشابه با روش الماسی ،کریستالها باعث جدا شدن سلولهای مرده میشوند و ساکشن دستگاه سلولهای کنده شده را جمعآوری میکند.

در این روش از کریستالهای مختلفی استفاده میشود که معمولاً از جنس آلومینیوم اکسید یا سدیم بیکربنات هستند.

 

کاربردها و فواید میکرودرم ابریژن

هدف از میکرودرم ابریژن، رسیدن به پوستی جوان، نرم، درخشان و یکدست است .مراجعین میکرودرم ابریژن معمولاً برای رفع مشکلات زیر به مرکز ایرانیان مراجعه میکنند:

چین و چروکهای سطحی و ظریف

تیره و کدر شدن رنگ پوست

ناهماهنگی در رنگ پوست

ناهماهنگی در بافت پوست

خالها و ضایعات قهوهای رنگ ناشی از افزایش سن

لکههای تیرهای که بعد از درمان آکنه به جا میمانند

جای زخم یا اسکار ملاسما

توصیه های پیش از درمان

قدم اول پیش از درمان، مشاوره با پزشکان متخصص مرکز است .میتوانید از طریق تماس تلفنی یا سایت مجموعه با کارشناسان ما در تماس باشید و برای مشاوره تخصصی با پزشکان ما وقت بگیرید. در جلسه مشاوره موارد زیر به شما توضیح داده میشود:

پیش بینی نتایج میکرودرم ابریژن

تعداد جلسات درمانی مورد نیاز

عوارض جانبی احتمالی

عوامل خطرساز

هزینه

علاوه بر این موارد پزشک به دقت پوست شما را معاینه میکند تا مطمئن شود که میکرودرم ابریژن انتخاب خوبی برای شماست.

مراقبتهای پیش از درمان

از آنجایی که این روش بسیار کم تهاجمی و ایمن است، نیازی به مراقبتهای سفت و سخت پیش از درمان ندارد. ممکن است پزشک به شما توصیه کند که حداقل تا یک هفته پیش از درمان آفتاب نگرید، سولاریوم نروید و از کرمهای برنزه کننده هم استفاده نکنید. همچنین از کرمها و ماسکهای صورت لایه بردار تا سه روز قبل از جلسه درمانی نباید استفاده کنید.

توصیه های پس از درمان

مراقبت و ریکاوری

ریکاوری بعد از میکرودرم ابریژن بسیار سریع است و تقریباً بلافاصله میتوانید به کارهای روزمره خود مشغول شوید.

مرطوب نگه داشتن و استفاده از کرمهای مناسب بسیار مهم است. حداقل تا یک روز بعد نباید از محلولها، کرمها و سایر داروهای موضعی ضد جوش و آکنه استفاده کنید. استفاده از کرمهای ضد آفتاب بینهایت اهمیت دارد. تا چند هفته بعد از درمان، پوست شما نسبت به پرتوهای مضر خورشید بسیار حساس است.

فاصله جلسات

همانطور که گفتیم جلسات میکرودرم ابریژن به صورت ماهانه یا هر دو ماه یک بار انجام می شود.چون در این روش تنها لایهی سطحی پوست را درمان میکنیم، پوست به سرعت التیام مییابد.

ماندگاری نتایج

متاسفانه هیچ کدام از روشهای جوانسازی پوست دائمی نیستند. علت این است که در تمامی درمانها، فرآیند پیری پوست متوقف نمیشود؛ بلکه تنها ظاهر پوست بهبود مییابد. البته نتایج برخی از روشهای جوانسازی مثل تزریق چربی تا چندین سال دوام میآورد.

نتایج میکرودرم ابریژن موقتی هستند و معمولاً بین ۳ تا ۶ ماه دوام دارند. هرچه بیشتر مراقب پوست خود باشید، نتایج ماندگارتر خواهند بود. همچنین نیاز است که جلسات ترمیمی را ۳ تا ۶ ماه یکبار انجام دهید. حفظ رطوبت، پاکیزه نگه داشتن پوست و همچنین استفاده از کرم ضد آفتاب باعث افزایش ماندگاری نتایج میکرودرم ابریژن میشوند.

 

عوارض میکرودرم ابریژن

تا چند روز بعد از جلسه درمانی ممکن است عوارض زیر را تجربه کنید:

ورم پوست

قرمزی پوست مشابه با آفتاب سوختگی کبودی

احساس سوختگی یا سوزن سوزن شدن پوست

افزایش حساسیت به آفتاب

همه ی عوارض بالا موقتی هستند و طی چند روز ناپدید میشوند. میکرودرم ابریژن میتواند عوارض وخیمتری هم داشته باشد؛ مثل زخم شدن پوست. این عوارض معمولاً ناشی از خطای پزشکی در انتخاب کاندیدای مناسب یا اجرای فرآیند درمانی است. اگر سابقهی ایجاد زخمهای گوشتی یا ضعف در التیام زخمهای پوستی دارید، کاندیدای مناسبی برای این روش نیستید. همچنین اگر سابقهی تبخال زدن دارید، ممکن است بعد از جلسه ی درمانی، ویروس عامل بیماری فعال شود و تبخال بزنید.

 


برگشت به عقب