توجه:محتوی ممکن است دارای اسکرول افقی باشد

هایفوتراپی

هایفوتراپی چیست؟

هایفو یا HIFU مخفف واژهی انگلیسی High-Intensity Focused Ultrasound به معنای «امواج متمرکز فراصوت با شدت بالا» است .هایفو یکی از روشهای نسبتاً جدید در درمانهای زیبایی برای سفت کردن و لیفتینگ پوست است که بدون درد و غیرتهاجمی بوده و میتواند جایگزین لیفت صورت شود.

در هایفوتراپی از امواج فراصوت (اولتراساوند) استفاده میشود. یعنی همان امواجی که در دستگاه های سونوگرافی مورد استفاده قرار میگیرد. منتها در هایفو این امواج به صورت متمرکز به لایه ی خاصی از پوست انرژی وارد کرده و باعث تحریک تولید رشته های کلاژن میشوند. کلاژنها وظیفه ی استحکام بافتهای بدن از جمله پوست را دارند؛ لذا این اتفاق باعث میشود که پوستی سفت تر و بدون چین و چروک داشته باشیم.

آیا هایفوتراپی ایمن است؟

استفاده از هایفوتراپی برای درمان تومورهای سرطانی سالها است که مورد استفاده قرار میگیرد .

استفاده از این روش برای انجام درمانهای زیبایی برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ مطرح شد.

افزایش کلاژن باعث میشود که پوستی سفت، صاف و بدون چین و چروک داشته باشد. چون امواج پرانرژی فراصوت روی لایه ی خاصی از پوست متمرکز هستند، به لایه های بالایی و زیرین ناحیه ی مورد هدف، آسیبی وارد نمیشود. ماهیچه ها، اعصاب و دیگر سلولهای پوست هم دست نخورده باقی میمانند.

 

هایفوتراپی برای چه کسانی مناسب است؟

به طور کلی این روش درمانی برای افراد بین ۳۰ تا ۷۵ سال که از شل شدگی خفیف تا متوسط پوست رنج میبرند و میخواهند روند پیری پوست را به تاخیر بیندازند، بسیار مناسب است.

هدف اصلی از روش هایفو کاهش سرعت پیری است، لذا در متقاضیان جوانتر، پاسخدهی بیشتری را به درمان شاهد هستیم. متقاضیان بالای ۲۵ سال نیز میتوانند از این روش درمانی به عنوان یکی از موثرترین روشهای پیشگیری از پیری پوست استفاده کنند.

افرادی که پوستشان دچار آسیب هایی ناشی از قرار گرفتن مداوم در معرض نور خورشید و اشعه ی فرابنفش شده یا شل شدگی پوستشان شدیدتر است، برای رسیدن به نتایج دلخواه نیاز به چندین جلسه ی درمانی دارند.

افراد مسن تر که از شل شدگی و افتادگی شدید پوست در ناحیه ی گردن رنج میبرند به طور معمول کاندیدای مناسبی برای هایفوتراپی نیستند و احتمالاً نیاز به جراحی خواهند داشت.

کاربردهای هایفوتراپی

هایفو برای استفاده های زیبایی و جوانسازی پوست مزایای زیادی دارد که برخی از آنها عبارتاند از:

  کاهش چین و چروک پوست

  سفت کردن افتادگی و شل شدگی پوست در ناحیهی گردن و غبغب (که به گردن بوقلمونی معروف است)

  لیفت گونهها، ابروها و پلکها

  بهبود وضعیت خط خنده

  صاف و سفت کردن پوست صورت

  لیفت گردن و دکلته

اصلاح طرح لبخند

قابل انجام برای تمام رنگهای پوست در هر زمان

مزایای هایفوتراپی

روش درمانی هایفو یکی از پیشرفته ترین روشهای بدون جراحی و غیرتهاجمی لیفت صورت است و مزایای زیادی دارد. برخی از آنها عبارتاند از:

  نتایج هایفوتراپی حدود ۱ تا ۲ سال ماندگاری دارند.

  روش درمانی آسان، بی دغدغه و بدون دوره ی نقاهت یا ریکاوری

بدون استفاده از تزریق و برش

بدون خونریزی، درد و پانسمان

  میتواند باعث افزایش ماندگاری نتایج جراحی های زیبایی شود.

هزینه ی بسیار کمتری نسبت به جراحی دارد.

 

میزان تهاجمی بودن

هایفوتراپی یک روش غیرتهاجمی است. در طی این روش درمانی برشی روی پوست ایجاد نمیشود و نیازی به تزریق وجود ندارد. در مقابل، لیفت صورت بسیار تهاجمی است. این روش نیاز به بیهوشی عمومی، برش، بخیه و پانسمان دارد.

زمان ریکاوری در هایفو

روش هایفو دوره ی نقاهت یا ریکاوری ندارد. بلافاصله بعد از انجام درمان میتوانید به زندگی عادی خود برگردید. بعد از درمان نیازی به استفاده از دارو، پماد یا موارد مشابه نیست و میتوانید با پوست خود مانند گذشته رفتار کنید.

در سمت مقابل لیفت صورت یک عمل جراحی نسبتاً طولانی است که بین ۲ تا ۴ ساعت زمان میبرد .

دوره ی نقاهت جراحی لیفتینگ بین ۲ تا ۴ هفته طول میکشد. بعد از جراحی پانسمانی روی سر شما قرار داده شده، تخلیه ی مایعات از محل جراحی چند روز ادامه داشته و معمولاً یک هفته بعد بخیه ها کشیده میشوند. درد، التهاب، تورم، کبودی و … از رخدادهای معمول بعد جراحی هستند که میتوانند تا چند هفته یا حتی چند ماه باقی بمانند.

عوراض هایفوتراپی چیست ؟

تمام روشهای درمانی زیباسازی صورت و بدن با تعدادی از عوارض جانبی محتمل همراه هستند. با این حال بیشتر عوارض هایفوتراپی خفیف و موقتی بوده و احتمال وقوع عوارض شدید آن بسیار کم است.

  خطرات هایفوتراپی : کمی قرمزی یا تورم

  خطرات لیفت : ریسک بیهوشی عمومی، خونریزی، عفونت، ایجاد لختههای خون، درد ،ایجاد اسکار و ریزش مو در محل جراحی

میزان تاثیرگذاری هایفو

با توجه به پژوهشهای انجام شده و تجربیات بیماران، تقریباً تمام کسانی که درمان هایفو را دریافت میکنند، حدود ۳ ماه بعد به نتیجه ی دلخواه خود میرسند. در سمت دیگر، تقریباً تمام افرادی که جراحی لیفت انجام میدهند، بعد از یک سال به نتیجه ی دلخواه میرسند.

اثرات بلند مدت هایفو

تاثیرگذاری هایفوتراپی سریعتر است و خطرات بسیار کمتری دارد، اما اثرات بلند مدت آن چندان ماندگار نیست. با شروع دوباره ی فرآیند پیری پوست، کلاژن های تازه ساخته شده تحلیل میروند و پوست به حالت قبلی باز میگردد. این اتفاق حدوداً یک سال بعد از درمان رخ میدهد. اما لیفت صورت به مراتب ماندگارتر است و نتایج آن به صورت میانگین تا ۱۲ سال حفظ میشود.

چرا هایفوتراپی؟

برای درمان بیماریها به پزشکان توصیه میشود که تا حد امکان از روشهای کم تهاجمی استفاده کنند. مثلاً اگر سردرد با یک قرص استامینوفن خوب میشود، نیازی به استفاده از مورفین نیست. بله ،مورفین موثرترین داروی تسکین درد است، اما عوارض جانبی زیادی دارد؛ مثل اعتیاد.

این منطق در مورد روش های جوانسازی و زیباسازی پوست نیز صدق میکند. تا زمانی که اثرات پیری در پوست شما شدت کمی دارد، نیازی به جراحی سنگینی مانند لیفت ندارید. اگر سالی یک بار هایفوتراپی انجام دهید، در طول ۱۲ سال، هزینه اش تقریباً با جراحی لیفت برابر میشود. پس از لحاظ هزینه در بلند مدت، تفاوت چندانی وجود ندارد؛ اما خطرات جراحی به مراتب بیشتر است.

نکته ی آخر این که در روش هایفو فرآیند جوانسازی برپایه ی رفتار طبیعی پوست بدن است. یعنی درمان چین و چروک ها و شل شدگی پوست صرفاً با تحریک دوست به تولید پروتئینهای طبیعی بدن صورت میگیرد. در این صورت ماده ای مصنوعی وارد بدن شما نشده است، عضلات صورت خود را فلج نکرده اید و از استرس بیش از حد بیهوشی، زخم و بخیه خبری نیست.

مراحل انجام هایفوتراپی

پیش از انجام هایفوتراپی نیازی به آماده سازی خاصی وجود ندارد. فقط اگر آرایش دارید یا از محصولات مراقبت پوست مثل کرم ضد آفتاب استفاده کرده اید، باید آنها را پاک کنید.گیره و جواهرات فلزی را در بیاورید و در صورت داشتن ایمپلنت در دهان خود به کارشناس اطلاع دهید.

در طی انجام درمان مراحل زیر طی میشوند:

  پزشک یا تکنسین محل هدف درمان را تمیز میکند.

  پزشک یا تکنسین ژل مخصوصی را روی پوست شما قرار میدهد. این ژل مانند لوبریکانت استفاده شده در سونوگرافی است.

•  دستگاه هایفو روی پوست شما قرار گرفته و روند درمانی آغاز میشود.

  با استفاده از مانیتور دستگاه، پزشک یا تکنسین امواج فراصوت را تنظیم میکند.

  امواج فراصوت با پالسهای کوتاهی به محل هدف فرستاده میشوند. جلسهی درمانی بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه طول میکشد.

  دستگاه از روی پوست برداشته میشود.

در زمان ارسال امواج فراصوت ممکن است سوزن سوزن شدن یا گرمای خفیفی را احساس کنید .

بعد از اتمام جلسه درمانی میتوانید بلافاصله به خانه یا محل کار رفته و به انجام کارهای روزمره خود مشغول شوید.

تعداد جلسات هایفوتراپی

برای رسیدن به بهترین نتیجه ی هایفوتراپی بسیاری از مراکز درمانی توصیه میکنند در طول سال اول ۳ جلسه ی درمانی انجام شود. برای حفظ نتایج هایفوتراپی در سالهای آتی نیز ۱ یا  ۲ جلسه ی سالیانه توصیه میشود. تعداد جلسات بسته به درخواست شما قابل تغییر است، اما تجربه ی ما نشان میدهد که تعداد جلسات ذکر شده بهترین نتایج را حاصل میکنند.

 


برگشت به عقب