توجه:محتوی ممکن است دارای اسکرول افقی باشد

موثرترین روش های جوانسازی

 

چین و چروک های پوست در اطراف لب ها و چشم ها از اواسط دهه سوم زندگی با کاهش تولید کلاژن و الاستین ظاهر می ‌شوند. با رسیدن به ۴۰ سالگی خطوط موسوم به پنجه کلاغی کناره‌ های چشم ایجاد می ‌شود و چروک‌ های پوستی عمیق ‌تر می ‌شوند. با رسیدن به دوران یائسگی، روند پیر شدن پوست تسریع می‌ شود و لکه‌ های قهوه ‌ای که به نام لکه های پیری شناخته می ‌شوند روی پوست ظاهر خواهند شد. تمام این مراحل سبب می شوند تا زیبایی و جوانی پوست به مخاطره افتد و افراد به دنبال روش هایی برای جوانسازی صورت خود باشند.

اولین مرحله جوانسازی پوست صورت به شکل موضعی، کرم های ضد چروک و ابرسان میباشند که حاوی هیالورونیک اسیدها هستند و باعث کلاژن سازی و بازسازی کلاژن میشوند وهمین امر منجر به جوانسازی پوست  و درنتیجه رفع چین و چروک میباشند.

دسته دیگر از كرم ‌های ضد‌چروك، كرم‌ های حاوی اسید هیالورونیك است که برای جوانسازی دور چشم و پوست صورت هستند. هیالورونیك اسید ماده‌ای است كه زیر پوست قرار دارد و كم شدن آن باعث به وجود آمدن چروك می ‌شود و این نوع كرم‌ها ساخت این ماده را تحریك می ‌كنند تا كلاژن ‌سازی‌ بیشتر شود. بنابراین تمام كرم‌های ضد ‌چروك به ‌دنبال تحریك كلاژن ‌سازی پوست هستند تا تولید آن در پوست را افزایش دهند.

هایفوتراپی

ساز و کار روش هایفوتراپی، بر اساس امواج اولتراسوند ساده یا همان امواج صوتی است. با این تکنولوژی، پزشک انرژی امواج صوتی را در عمق دلخواهی در لایه‌ های زیرین پوست متمرکز می‌ کند، بدون این که آسیبی به سطح پوست برساند. استفاده از اولتراسوند پیش از این نیز در علم پزشکی سابقه داشته (به عنوان مثال دستگاه سونوگرافی) و از این جهت، از بی‌ خطر بودن این ساز و کار اطمینان حاصل شده است. این روش در یک جلسه و بدون تحمل درد و زمان و هزینه زیاد، از بهترین شیوه‌ های حال حاضر در دنیا برای لیفت صورت وگردن است.

مزیت دیگر هایفوتراپی اینه که تمامی تایپ های پوستی روشن تا تیره هم میتونن از این روش جهت جوانسازی ولیفت بدون محدودیت بهرمند شوند.

اثرات چشمگیر هایفو به مرور زمان و ظرف مدت سه ماه به اوج میرسد.

جوانسازی صورت با تزریق چربی

نوعی از فیلرها در واقع از جنس «چربی» بدن خود فرد هستند که طی مراحل لیپوساکشن از نواحی چربی دار بدن گرفته و پس از خالص‌ سازی به منظور حجم دهی و یا رفع چروک‌ های عمیق در همان جلسه به عمق پوست تزریق می گردند که به مجموع این فرایند «لیپوترانسفراتولوگوس» یا تزریق چربی گفته می ‌شود.

تزریق چربی بصورت نانوفت در جوانسازی صورت بدون حجم دهی و بسیار اثربخش است.

آر اف فرکشنال

 آراف فرکشنال  روشی بسیار محبوب و البته موثر برای جوانسازی پوست میباشد.

دراین روش سوزن های متعدد وارد پوست می شود که با انتقال امواج رادیوفرکانسی درلایه های زیرین پوست سبب کلاژن سازی و بازسازی پوست و در نتیجه سفتی و قوام  پوست صورت وهمچنین رفع منافذ و اکنه اسکارها میشوند.

تزریق بوتاکس برای جوانسازی چین وچروک پیشانی و اطراف چشم

تزریق بوتاکس نیز به عنوان یک درمان شناخته شده ضد چروک و پیری به کار گرفته می ‌شود. این ماده نوعی سم است که از فعالیت فیبرهای عصبی جلوگیری می‌ کند.

تزریق بوتاکس محدودیت های خاصی نداشته وبسیار مورد استقبال همه قرار گرفته،اثربخشی آن طی ۷۲ ساعت بعد از تزریق نشان داده میشود و دوام بوتاکس معمولا بین ۴ تا ۶ ماه متغیر است.بهتر است برای اثر بخشی بهتر دررفع چین وچروک،بوتاکس را طبق زمان بندی که پزشک براتون مشخص میکند انجام دهید.

جوانسازی پوست با تزریق ژل و مزوژل ها:

ژل ‌ها یا با عبارت کلی تر پر کننده ها موادی هستند که در زیر پوست تزریق می ‌شوند تا فرورفتگی هایی را که ایجاد خط و خطوطی بر پوست کرده است، پر کنند و باعث جوانسازی پوست صورت شوند. این مواد را برای پر کردن چروک ‌های عمیق مانند خط خنده استفاده می ‌کنند. این قبیل پر کننده ‌ها کاربرد بیشتری در افراد مسن دارند و در افراد جوان ‌تر برای زیبایی بیشتر و افزایش حجم لب یا گونه استفاده می‌ شود. پر کننده‌ ها بر حسب نوع آن ها چند ماه تا چند سال در پوست مانده و پس از آن نیاز به تزریق مکرر دارند.

مزوژل ها سرشار از هیالورونیک اسیدها هستند که بصورت چشمگیری در کلاژن سازی و ابرسانی پوست موثرند

وفرد بعداز تزریق هیچ دوره نقاهت خاصی نخواهد داشت

پروفایلو و جالپرو و …… از این دسته هستند.

لیزر درمانی

از جمله روش های کم تهاجمی جوانسازی پوست شامل لیزرهای فرکشنال لایه بردار، مزولیفت، اندولیفت، رادیوفرکوئنسی، مزونیدلینگ و امواج اولتراسوند است. دربعضی از این روش‌ها گرما ساختارهای قدیمی کلاژن را تخریب می ‌کند و کلاژن‌ سازی جدید را در بافت‌های زیرین پوست تحریک خواهد کرد. البته محدودیت‌ هایی هم وجود دارد؛ مثلا لیزرها تا حدی عمق نفوذ دارند یا رادیوفرکوئنسی نیاز به درجه گرمایی خاصی دارد و ممکن است عوارضی داشته باشد که البته میزان این عوارض در روش‌ های جدیدتر به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته است.

لیزرها از جمله لیزرهای CO2 فراکشنال با ایجاد هزاران ستون های تخریبی در پوست باعث کلاژن سازی میشود.

مزولیفت یک روش مزوتراپی است که به کاهش چروک‌ ها و بهبود خاصیت کشسانی پوست و سفتی بافت آن کمک می‌ کند.

مزولیفت باعث کاهش افتادگی و چروک ‌های پوست صورت و گردن می ‌شود. این روش به تنهایی یا در همراهی با مزونیدلینگ در جوانسازی پوست کاربرد دارد.


برگشت به عقب