توجه:محتوی ممکن است دارای اسکرول افقی باشد

تزریق ژل

 

ژل های حجم دهنده به عنوان یکی از خدمات پوست و زیبایی، موادی حاوی هیالورونیک اسید هستند. این ماده به صورت طبیعی نیز در پوست انسان وجود دارد و کمترین ناسازگاری را با پوست انسان نشان می دهد. این ژل ها برای کاهش چین و چروک پوست و همچنین حجم دادن به گونه، لب ها استفاده می شوند.

انواع ژل صورت

یکی از رایج ترین فیلر ها، ژل است که در انواع و نام های تجاری مختلف موجود می باشد.

از معروف ترین ژل های مورد استفاده، ژل هیالورونیک اسید Hyaluronic Acid Gel) ) ست. نوع دیگر، ژل پاژ ژل پلی آکریل آمید Polyacrylamide gel) ) ست.

هیالورونیک اسید

ژل هیالورونیک اسید از جنس پلیمر دیساکارید (قند دیمری) است و بعد از گذشت زمان (حدود شش ماه تا یک سال) جذب بدن و سپس دفع می شوند.

به همین دلیل، این نوع ژل، نیاز به تخلیه از موضع تزریق ندارد. این ژل برای نواحی مختلف صورت کاربرد دارد، اما بیشتر در ناحیه صورت از آن استفاده می شود. به عنوان مثال، در خطوط اخم عمیق، خطوط افقی عمیق پیشانی (که تزریق بوتاکس توانایی ترمیم آن را ندارد) و گودی شقیقه ها از تزریق ژل استفاده می شود. هم چنین، گودی زیر چشم، بینی های عروسکی شکل، گونه و لپ، لب، چانه و زاویه سازی فک به طور کلی عمل (face modeling ) واردی است که در آن، از ژل هیالورونیک اسید استفاده می شود.

ژل هیالورونیک اسید برای تصحیح و تغییر طرح لب و خط لبخند و خط بغض (خط گریه یا خط سن) نیز استفاده می شود.

ژل پاژ

ژل پاژ، از جنس پلی آکریل آمید است که در صنعت مواد شیمیایی، نوعی لخته ساز می باشد.

این ژل، ماندگاری طولانی دارد و بیش از چندین سال در بدن باقی می ماند. باقی ماندن این ماده خارجی در بدن، باعث بروز عفونت و عارضه های پوستی می شود. به همین دلیل، افرادی که از این ژل استفاده می کنند، نیاز به تخلیه ی این ژل پیدا می کنند که نیاز به جراحی و بخیه دارد.

خوشبختانه، استفاده از این نوع ژل منسوخ شده است و استفاده از ژل هیالورونیک اسید کاملا جایگزین آن شده و این اثر سوء را از بین برده است. هم چنین، ژل های پاژ مجوز و تأیید وزارت بهداشت و درمان را ندارند ولی ممکن است در کلینیک ها و مراکز غیر مجاز از آنها استفاده شود.

تفاوت انواع ژل‌های صورت

برای تزریق ژل با انواع مختلفی از ژل‌ها رو به رو هستیم که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. ژل‌ها را می‌توان به دو دسته‌ی کلی تقسیم کرد:

ژل هایی که جذب می شوند

(هیالورونیک اسید)

از جنس پروتئین هایی شبیه پروتئین های بدن هستند که پس از شش ماه تا یک سال، به طور طبیعی و خود به خود جذب بدن می شوند. این ژل‌ها، فاقد هر گونه عوارض جانبی side effect) ) می باشند. نکته مهم در مورد این نوع ژل این است که دقت شود ژل مورد استفاده از این نوع دارای مجوز رسمی از وزارت بهداشت و درمان بوده و مارک های بدون مجوز آن، توسط افراد سودجو مورد استفاده قرار نگیرد.

ژل هایی که جذب نمی شوند

(ژل پاژ)

این ژل‌ها ماندگاری بین ۳ تا ۱۰ سال دارند و هرگز جذب بدن نمی شوند. استفاده کننده از این ژل‌ها، پس از مدت انقضاء و آغاز علائم عفونت (علائمی مانند التهاب، قرمز شدن محل تزریق، درد در منطقه و ...) برای تخلیه آن نیاز به عمل جراحی دارد. این نوع ژل، پس از تزریق ممکن است با احتمال بالایی، از محل تزریق جابجا شود و یا حرکت کند.

مراحل تزریق ژل به صورت

پیش از هر اقدامی ابتدا باید پزشک متخصص پوست و مو متقاضی تزریق کردن ژل را معاینه کند. بررسی سوابق بیماری ها و داروهای مصرفی فعلی و همچنین بررسی وضعیت پوست فرد برای تشخیص امکان پذیر بودن و مهیا بودن شرایط تزریق الزامی است.

در صورتی که تمام شرایط برای تزریق کردن ژل آماده باشد و تصمیم گیری از سوی فرد انجام گیرد، ناحیه ی مد نظر با کرم های بی حس کننده، بی حس می شود و تزریق با سوزنی بسیار نازک تر از سوزن های معمولی در محیطی استریل انجام می شود. ممکن است در زمان اتمام تزریق پزشک برای فرم گیری بهتر ژل کمی ناحیه ی تزریق را ماساژ دهد.

 

مزایای تزریق ژل

به منظور کاهش چین و چروک های پوستی شما می توانید از تزریق فیلر و ژل و چربی بهره بگیرید. تزریق کردن ژل از سازمان FDA تأییدیه ایمنی و سلامت دارد.

· ژل بلافاصله پس از تزریق نتایج مثبت خود را نشان می دهد.

· روش تزریق تهاجمی نیست و نیاز به عمل جراحی و بیهوشی ندارد.

· دوره ی نقاهت و استراحت پس از تزریق کردن ژل نیاز نیست.

· تزریق کردن ژل بر تحرک عضلات صورت برای اخم و لبخند اثر گذار نیست.

· در صورت عدم رضایت از تزریق، معمولا امکان برگشت و اصلاح نتیجه وجود دارد.

ماندگاری تزریق ژل

ماندگاری ژل دائمی نیست و مدت زمان معینی دارد. بسته به نوع مواد اولیه برای تزریق ممکن است ماندگاری تزریق ژل بین ۶ ماه تا یک سال باشد.

چه کسانی نمی توانند تزریق ژل انجام دهند

برخی از بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس، روماتیسم و سندروم نفروتیک از جمله بیماری هایی هستند که منع تزریق کردن ژل را ایجاب می کنند،

افرادی که دیابت دارند و انسولین مصرف می کنند،

خانم های باردار و شیرده،

مبتلایان به حساسیت ها شدید و همچنین آسم،

مصرف کنندگان داروهای آسپرین و وارفارین و کسانی که سابقه سکته دارند،

افرادی که دچار مشکلات انعقاد هستند،

کسانی که سابقه مصرف اکوتان در یکسال قبل از تزریق را دارند،

و همچنین افرادی که اختلالات روانی دارند، نباید ژل تزریق کنند.

اگر بعد از تزریق ژل پشیمان شوم چه باید بکنم؟

همانطور که گفته شد، ماندگاری ژل های تزریقی دائمی نیست. یکی از ژل های پرکاربردی که برای تزریق استفاده می شود، ژل هیالورونیک اسید است. این ماده به صورت طبیعی در بافت های بدن وجود دارد و عامل حل کننده ی آن، آنزیمی به نام هیالورونیداز معرفی شده است.

تزریق کردن 5 تا 50 واحد هیالورونیداز می تواند در مدت یک تا دو هفته سبب صاف شدن برجستگی ناشی از ژل شود. البته افرادی که برخی از داروهای خاص را مصرف می کنند و یا به نیش زنبور حساسیت دارند اجازه ی استفاده از این آنزیم را ندارند.

از بین بردن ورم صورت بعد از تزریق ژل

تورم بعد از تزریق کردن ژل و یا انجام هر گونه عمل زیبایی دیگری طبیعی است. تورم پس از تزریق کردن ژل ممکن است بین چند ساعت تا چند روز طول بکشد و طولانی شدن مدت زمان تورم به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای کاهش تورم:

مایعات زیاد بنوشید، میوه و سبزیجات تازه مصرف کنید،

در ناحیه تحت درمان با اجازه پزشک از یخ استفاده کنید،

سر خود را هنگام خوابیدن در سطحی بالاتر از بدن قرار دهید.

غذاهای فرآوری شده، فست فود و شور مصرف نکنید،

دارو های رقیق کننده ی خون استفاده نکنید،

سیگار نکشید، و به اندازه کافی استراحت کنید.

 

چه چیزهایی باعث می شود تزریق ژل زودتر از بین رود؟

اگر از پوست خود در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت نکنید و زیاد در معرض تابش آفتاب قرار بگیرید،

غذا های سالم و مفید برای پوست مصرف نکنید،

روی Zn) ) مورد نیاز بدن را تأمین نکنید،

استرس داشته باشید،

و ورزش نکنید،باید بدانید که مدت ماندگار ژل کوتاهتر از زمان مورد انتظار خواهد شد.

راه های جلوگیری و درمان سفت شدن ژل صورت

استفاده از یخ پیش از تزریق، ممانعت از خونریزی و کبود شدن حین تزریق، عدم استفاده از هر گونه داروی رقیق کننده و حتی مکمل های ویتامینی از دو هفته پیش از زمان تزریق و هم چنین توجه به توصیه های پزشک متخصص کمک می کند تا سفت شدن ژل در صورت پس از تزریق ایجاد نشود.

در صورتی که چنین مشکلی ایجاد شود با اجازه ی پزشک می توان محل مورد نظر را به منظور رفع سفتی، ماساژ داد.

عوارض احتمالی تزریق ژل

تزریق کردن ژل با کمی تورم و در برخی از موارد کبودی همراه است که در مدت زمان کوتاهی پس از تزریق رفع خواهند شد. پیشتر توضیح دادیم که بعضی از افراد نیز برای تزریق کردن ژل ممنوعیت دارند و در صورت انجام این عمل با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد.

تزریق ژل های بدون جذب ممکن است زیر پوست گلوله هایی ایجاد کنند.

مراقبت بعد از تزریق ژل

پس از تزریق نباید به ژل گرما داده شود و نباید از کمپرس داغ استفاده کرد. برای مثال پس از تزریق کردن ژل به لب نباید تا یک هفته مایعات داغ نوشید.

حد اقل تا 24 ساعت پس از تزریق استفاده از لوازم آرایش ممنوع است.

دست کم تا 24 ساعت پس از تزریق استفاده از سیگار ممنوع است.

پس از تزریق کردن ژل به لب بوسیدن تا 24 ساعت ممنوع است.

پس از تزریق کردن ژل، در صورت تجویز پزشک متخصص، از سفالکسین استفاده می شود.

ماساژ دادن محل تا دو هفته پس از تزریق ممنوع است.

چرب کردن موضع با ویتامین آ استریل چشمی، یا هر دارویی که متخصص تجویز کند تا یک هفته پس از تزریق و روزی دو بار لازم است.

بهترین مارک ژل برای تزریق صورت

امروزه، فقط ژل های هیالورونیک اسید دارای مجوز رسمی وزارت بهداشت و درمان هستند. البته ممکن است ژلی از نوع هیالورونیک اسید باشد، منتهی نام تجاری آن، مورد تأیید وزارت بهداشت و درمان نباشد.

از نام های تجاری این نوع ژل، می توان از رووفیل Revofil) ) ساخت کشور کره، نورامیس Nouramis)) ساخت کشور کره، آلاینا(Alayna)  ساخت کشور آلمان، پرفکتاperfectha) ) ساخت کشور فرانسه، ژوویدرم  (juvederm) ساخت کشور فرانسه، تئوسیالTeosyal) ) ساخت کشور سوئیس نام برد.

این محصولات در مدلهای مختلف عرضه می شوند و ممکن است از نظر تراکم و گرانروی و و سایر خصوصیات فیزیکی ژل با هم متفاوت باشند که استفاده از آنها و محل کاربرد آن ها، بسته به تشخیص و نظر پزشک متخصص پوست و مو خواهد بود.

پروفایلو چیست؟

هنگامی که صحبت از جوانسازی پوست به میان می آید، تزریق ژل پروفایلو اولین اقدامی است که به عنوان یک درمان غیر جراحی، تحول آفرین و جدید در زمینه پوست به یاد ما می آید. این اقدام زیبایی موثر علاوه بر رفع چروک و خطوط صورت، مواردی همچون حالت ارتجاعی، بافت و رطوبت پوست را نیز بهبود می بخشد. تزریق ژل پروفایلو برای کسانی قابل انجام و مناسب است که بر روی پوست صورت یا گردن خود دارای چین و چروک های سطحی یا عمیق هستند.

همگام با افزایش سن، تولید کلاژن و الاستین در پوست کاهش می یابد. کلاژن و الاستین موادی هستند که سبب ایجاد ظاهر تندرست و پر حجم پوست می شوند. ژل پروفایلو از هیالورونیک اسید ساخته شده و بافتی شبیه به همین مواد طبیعی داخل پوست دارد؛ به این ترتیب با تزریق پروفایلو به بخش های مختلف پوست صورت و گردن می توان مشکلات ظاهری ناشی از افزایش سن را برطرف کرد.

ژل پروفایلو با داشتن تکنولوژی پیشرفته در بافت خود به بازسازی ساختارهای پوستی کمک می کند. این ماده به طرز موثری تولید الاستین و کلاژن طبیعی را در پوست تحریک کرده و به آن طراوت و زیبایی دوباره می بخشد. پروفایلو به دلیل رهایش آهسته هیالورونیک اسید تولید 4 نوع مختلف کلاژن و الاستین را تحریک می کند.

این تحریک به بهبود چشمگیر کیفیت بافت پوست منجر می شود. در حال حاضر، پروفایلو تنها محصولی است که می تواند تولید طبیعی تمامی 4 نوع کلاژن و الاستین را تحریک کند. این ویژگی، ژل پروفایلو را به محصولی بی همتا تبدیل کرده است. از آنجایی که نتایج تزریق ژل پروفایلو ظرف مدت اندک 2 هفته نمایان می شوند، این درمان یک گزینه عالی برای افرادی به شمار می رود که با مواردی چون افزایش سن، خستگی یا تیرگی پوست و کاهش حجم صورت دست و پنجه می کنند.

نقاط تزریق ژل پروفایلو

پس از مشاوره، دکتر متخصص پوست و مو، جهت راحتی بیشتر بیمار یک پماد بی حس کننده به ناحیه درمانی اعمال می کند. نقاط تزریق ژل پروفایلو به صورت کلی عبارتند از گونه، چانه و فک. تزریق پروفایلو در این نفاط باعث افزایش حجم زیر پوستی شده و در نتیجه به از بین رفتن چین و چروک های سطحی یا عمیق کمک می کند.

مزایای تزریق ژل پروفایلو چیست؟

پروفیلو برخلاف فیلر های پوستی دیگر به جای جایگزینی حجم از دست رفته، قادر است تا حجم از دست رفته را دوباره احیا کرده و به دلیل توزیع پذیری بالای خود در نواحی نیازمند حجم، قرار گیرد. این ویژگی های پروفایلو آن را به درمانی ایده آل برای بهبود حالت ارتجاعی و سفتی پوست در نواحی همچون: گردن، اطراف دهان و دست ها بدون ایجاد ظاهری مصنوعی تبدیل کرده است.

پروفایلو نتایج قابل توجهی را در زمینه لیفت صورت به ارمغان آورده و ظرف تنها 8 هفته ظاهر ناحیه بین گونه و چانه را بهبود می بخشد. توصیه ما این است که این فرایند در دو جلسه درمانی با فاصله 4 هفته انجام شود. به طور کلی، تزریق پروفایلو می تواند مزایای زیر را برای افراد به همراه داشته باشد:

افزایش قوام و حالت ارتجاعی بدن

احیای درخشندگی پوست صورت

بهبود بافت و رنگ پوست

آبرسانی به پوست

عوارض جانبی پروفایلو چیست؟

بلافاصله پس از درمان امکان بروز مقداری قرمزی در ناحیه تزریق ژل لب و اندکی خارش، حساسیت به لمس و تورم در ناحیه درمانی وجود دارد. این موارد معمولا ظرف 24 ساعت برطرف می شوند. در صورتی که شما به یک متخصص پوست خوب مراجعه کنید، هرگز عوارض غیر طبیعی تزریق پروفایلو شامل عفونت را تجربه نخواهید کرد.

تفاوت فیلر های دیگر و ژل پروفایلو چیست؟

ژل پروفایلو برخلاف فیلر های پوستی، سبب افزایش حجم پوست نشده و با تحریک تولید مجدد سلول های بنیادی، ریشه مشکل افتادگی و پیری پوست صورت را درمان می کند. تزریق ژل پروفایلو هر دو لایه های پوست و چربی را به حالت طبیعی خود باز گردانده و تولید هر 4 نوع کلاژن را در پوست تحریک می کند. همچنین، پروفایلو می تواند در آن نواحی از بدن به کار رود که تزریق دیگر فیلر های پوستی در آن ها امکان پذیر نیست.

نتایج تزریق ژل پروفایلو چه موقع ظاهر می شود؟

نتایج این فرایند می توانند فوری باشند. مراجعه کنندگان اندکی پس از انجام فرایند تزریق ژل پروفایلو، متوجه داشتن ظاهری طبیعی و جوان در نواحی محل تزریق می شوند. افزایش سفتی، حالت ارتجاعی و بهبود کلی کیفیت پوست می تواند پس از گذشت 6 ماه از زمان تزریق ژل نمایان شود.

افزایش سفتی، حالت ارتجاعی و بهبود کلی کیفیت پوست می تواند پس از گذشت 6 ماه از تزریق ژل پروفایلو نمایان می شوند. با این حال، این مورد به مقدار اصلاح مورد نیاز، سن فرد و سبک زندگی او بستگی خواهد داشت. برای دریافت بهترین نتایج، تزریق 2 میلی لیتر از پروفایلو 1 ماه پس از تزریق اولیه توصیه می شود. همچنین بسته به پاسخ بدن به درمان، جهت حفظ نتایج به دست آمده جلسات درمانی بعدی برای بیمار برنامه ریزی می شوند.

تزریق بوتاکس بهتر است یا تزریق ژل پروفایلو؟

بوتاکس یک نوروتوکسین (سم اعصاب) است که انتقال پیام عصبی از عصب به عضله را مسدود کرده و سبب فلج موقت عضلات می شود. این مکانیسم در فرایند های زیبایی موثر بوده و چروک های ناحیه پیشانی، خطوط اخم و همچنین چروک اطراف گوشه چشم را رفع می کند. جلسات درمانی تزریق بوتاکس به گونه ای سفارشی می شوند تا جوابگوی نیاز متقاضیان باشند.

با اینکه فلج کامل عضلات صورت نیز امکان پذیر است اما اغلب بیماران استراحت نسبی عضلات را به همراه حفظ حالات طبیعی صورت انتخاب می کنند. با این وجود، تزریق بوتاکس در درمان علائم پیری در ناحیه پایینی صورت چندان موثر نیست. این علائم در ناحیه پایینی صورت در اثر کاهش حالت ارتجاعی صورت و تحلیل روی بافت های چربی زیر پوست به وجود می آیند.

آیا می توان پروفایلو و بوتاکس را به صورت ترکیبی استفاده کرد؟

از آنجایی که این روش ها نواحی متفاوتی از صورت و پوست را درمان می کنند، گاهی اوقات بهترین نتایج هنگامی بدست می آید که از آن ها به صورت همزمان استفاده شود. به دلیل اینکه بوتاکس در درمان خطوط ناشی از حالات چهره تاثیرگذاری بیشتری دارد، می توان از آن در درمان خطوط پیشانی و کنار چشم استفاده کرد. در همین حال، می توان برای بهبود حالت ارتجاعی ناحیه پایینی صورت به طور همزمان از پروفایلو نیز استفاده کرد.

برای مثال، بیمارانی که دارای نوار های دائمی پلاتیسما در نواحی گردن خود هستند، می توانند به صورت همزمان از فرایند های بوتاکس و پروفایلو بهره مند شوند. این روش های درمانی به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا FDA) ) سیده و کاملا ایمن می باشند.

 


برگشت به عقب